Tvorba

Známe hviezdy, ktoré sa postavili pred jeho objektív

Frank Sinatra, Marilyn Monroe, Laurence Olivier, Pink Floyd, Roger Daltrey, Cream, Mick Jagger, Roling Stones, Jerry Lee Lewis, Yardbirds, Who, Searchers, Elton John, Shirley Bassey, Easybeats, Kinks, Herman´s Hermits, Shadows, Cliff Richard, Spencer Davis, Charlie Chaplin, Marlon Brando, Sophia Loren, Tom Jones, Stevie Wonder...

THE BEATLES

Anglická skupina založená v roku 1960 v Liverpoole, John Lennon (gitara a spev), Paul McCartney (basgitara a spev), George Harrison (sólová gitara a spev), Ringo Starr (bicie a spev) V roku 1963 ich nesmierna popularita vytvorila fenomén s názvom „Beatlemánia“. Beatles získali sedem cien Grammy, cenu Akadémie za najlepšiu pôvodnú hudbu a pätnásťkrát vyhrali ceny Ivora Novella. Časopis Time zaradil skupinu na zoznam najdôležitejších ľudí storočia. Po rozpade skupiny v roku 1970 mal každý člen za sebou úspešnú sólovú hudobnú kariéru. John Lennon bol zavraždený v roku 1980; George Harrison zomrel na rakovinu pľúc v roku 2001. McCartney a Starr, ktorí sú dodnes nažive, sú naďalej hudobne aktívni.

Johnny Cash, Swinging Blue Jeans, Dave Clark, Hollies, Jimi Hendrix Experience, Georgie Fame, Gary Brooker, Animals, Diana Ross, Bob Dylan, Engelbert Humperdinck, Mr Acker Bilck, Count Basie, Duke Ellington, Oscar Peterson, Louis Amstrong, Jane Birkin, Dusty Springfield, Kenny Ball, Raquel Welch…

CHARLIE CHAPLIN a MARLON BRANDO

Charles Spencer Chaplin Jr. Britský filmový herec, skladateľ, filmový režisér a producent (* 16. apríl 1889, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 25. december 1977, Corsier-sur-Vevey, Švajčiarsko). Svoje najvýznamnejšie dielo urobil v ére nemého filmu. Celosvetovo sa preslávil rolou tuláka Charlieho a je veľmi dôležitou postavou v histórii filmového priemyslu. Marlon Brando Americký herec, (* 3. apríl 1924, Omaha, Nebraska - † 1. júl 2004, Los Angeles). Je považovaný za jedného z najväčších filmových hercov 20. storočia. Jeho herecký štýl mal veľký vplyv na generáciu hercov ako James Dean, Paul Newman, Robert De Niro, Al Pacino a Johnny Depp. V roku 1955 získal Oscara za herecké umenie vo filme Na nábreží.

SOPHIA LOREN

Talianska herečka, (* 20. september 1934), Rím, vlastným menom Sofia Villani Scicolone. V roku 1962 získala Oscara za úlohu vo filme Dve ženy režiséra Vittoria De Sica (1961) podľa románu Alberta Moravia. Jej najčastejším hercom bol slávny taliansky herec Marcello Mastroianni, ktorý sa objavil aj po boku Clarka Gablea, Paula Newmana, Petera O'Toolea, Richarda Burtona a Gregoryho Pecka. S Marlonom Brandom si zahrala aj v poslednom filme Charlieho Chaplina Gróf z Hong Kongu. Mnohé z jej najlepších hereckých výkonov boli vo filmoch, ktoré režíroval Vittorio De Sica, známy taliansky herec a režisér.

THE ROLLING STONES

Anglická kapela na čele so spevákom Mickom Jaggerom. The Rolling Stones vznikli v Londýne v roku 1962. Skupina sa najviac preslávila začiatkom 60. rokov ako protipól The Beatles. Jadrom tejto britskej kapely boli Mick Jagger (spev) a Keith Richards (gitara, vokály), ktorí po rôznych zmenách v obsadení kapely dodnes účinkujú v Rolling Stones. V rebríčku 500 najlepších albumov všetkých čias, ktorý v roku 2003 vydal Rolling Stone Magazine, má skupina Rolling Stones 10 albumov, z toho jeden v prvej desiatke.

JANE BIRKIN

Jane Mallory Birkin, (* 14. december 1946, Londýn, Veľká Británia) je britská herečka, režisérka, skladateľka a speváčka žijúca vo Francúzsku. Vďaka štíhlej postave a dievčenskému vzhľadu patrila najmä v 70. rokoch k sexsymbolom svojej doby. Svetoznámy duet Je t'aime… moi non plus natočila so Sergeom Gainsbourgom v roku 1969 (po tom, čo ho Brigitte Bardot odmietla).

PINK FLOYD

Anglická rocková skupina založená v Londýne v roku 1965 Skupinu založili študenti Polytechnickej univerzity v Londýne: Syd Barrett (gitara, spev), Nick Mason (perkusie), Roger Waters (basgitara, spev) a Richard Wright (klávesy, spev). V roku 1967 sa ku skupine pripojil spevák a gitarista David Gilmour. Syd Barrett opustil kapelu kvôli duševnej chorobe. Kapelu charakterizovali rozvetvené hudobné kompozície, experimentovanie so zvukmi, filozoficky orientované texty, prepracované koncertné vystúpenia. Patria medzi komerčne najúspešnejšie a najvplyvnejšie skupiny v histórii populárnej hudby.

RAQUEL WELCH

rodená Jo Raquel Tejada; * 5. september 1940, americká herečka a speváčka. Vďaka Welchovej jedinečnej filmovej osobnosti sa stala ikonou 60. a 70. rokov 20. storočia, počas ktorých stvárňovala silné ženské postavy, rozbíjajúce sa s charakteristikami archetypálneho sexuálneho symbolu. Z tohto dôvodu bol jej vzostup k sláve v polovici 60. rokov čiastočne pripísaný aj ukončeniu ráznej propagácie blonďavej bomby v Hollywoode. V roku 1974 získala Zlatý glóbus za najlepšiu herečku v muzikáli alebo komédii za výkon vo filme Traja mušketieri. V roku 1995 bol Welch vybraný časopisom Empire medzi „100 najsexi hviezd v histórii filmu“. Časopis Playboy zaradil Welcha na 3. miesto v zozname „100 najsexi hviezd dvadsiateho storočia“.

CHER

vlastným menom Cherilyn Sarkisian (* 20. máj 1946, El Centro, Kalifornia, USA), americká hudobníčka, televízna osobnosť, herečka, režisérka, hudobná producentka a filantropka arménskeho pôvodu. Cher, nazývaná „bohyňa popu“, získala okrem iných ocenení za svoju prácu vo filme, hudbe a televízii aj Oscara, cenu Grammy, cenu Emmy, tri Zlaté glóbusy a cenu za najlepšiu herečku na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes. Cher je jedinou osobnosťou, ktorá vyhrala všetky tieto ocenenia.

STEVIE WONDER

vlastným menom Stevland Hardaway Morris (rodená Stevland Hardaway Judkins (13. máj 1950, Saginaw, Michigan, USA), americký hudobník, spevák a skladateľ, hudobný producent a multiinštrumentalista Stevie Wonder je jedným z najkreatívnejších a najpopulárnejších hudobníkov konca 20. storočia. Stevie Wonder oslepol krátko po narodení. Počas svojej kariéry spolupracoval s interpretmi ako Jimi Hendrix, Bruce Springsteen, Elton John, Paul McCartney, Rolling Stones, Bob Marley a mnohými ďalšími.

DAVID BOWIE

David Robert Jones (* 8. január 1947, Brixton, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 10. január 2016, New York, USA), známy pod umeleckým menom David Bowie, bol anglický spevák, skladateľ a herec. Bowie sa stal vedúcou osobnosťou hudobného priemyslu a je považovaný za jedného z najvplyvnejších hudobníkov 20. storočia. Získal uznanie od kritikov a hudobníkov najmä za svoju inovatívnu prácu v 70. rokoch.

BOB MARLEY

Nesta Robert „Bob“ Marley, OM (* 6. február 1945, Nine Mile, Jamajka – † 11. máj 1981, Miami, Florida, USA) bol jamajský spevák, skladateľ a hudobník známy svojimi reggae nahrávkami. Marley sa stal najznámejším a najpredávanejším reggae hudobníkom so 75 miliónmi predaných albumov po celom svete. Pomáhal tiež šíriť jamajskú hudbu a rastafariánstvo po celom svete.

DIANA ROSS

rodená Diane Ernestine Earle Ross; * 26. marca 1944, Detroit, Michigan, USA), americká speváčka a herečka. Najprv sa stala známou ako líderka veľmi populárnej dievčenskej skupiny The Supremes. Počas 70. a 80. rokov sa stala jednou z najúspešnejších speváčok rockovej éry, prenikla do filmu, televízie a na Broadway. Za hlavnú úlohu v životopisnom filme Billie Holliday Lady Sings the Blues získala cenu Tony, sedem ocenení American Music Awards a špeciálny Zlatý glóbus. Okrem toho bola nominovaná na dvanásť cien Grammy a Oscara.

ELTON JOHN

Sir Elton Hercules John, CH CBE (rodený Reginald Kenneth Dwight; * 25. marec 1947, Pinner, Middlesex, Anglicko) je anglický spevák, skladateľ a klavirista. Elton John má viac ako 50 hitov v top 40, vrátane siedmich po sebe idúcich albumov číslo 1 v USA a 58 singlov v top 40 Billboard Hot 100. V roku 1994 bol Elton John uvedený do Rokenrolovej siene slávy a spolu s Berniem Taupineom v roku 2013 do Siene slávy skladateľov. V roku 1996 bol vymenovaný za veliteľa Rady Britského impéria a v roku 1998 bol kráľovnou Alžbetou II. pasovaný za rytiera za jeho „hudobné a charitatívne služby“.

Svetoznámy fotograf z Banskej Štiavnice, Dezider “Dežo” Hoffmann, nám zanechal inšpirujúci odkaz, ktorý si overil svojím vlastným životom. Aj z našej malej krajiny sa dá s vierou v to, čo nám bolo dané, dostať do veľkého sveta a zapísať sa do histórie. Naše občianske združenie OZ Rodný dom Deža Hoffmanna má za cieľ tento odkaz ďalej šíriť a rozvíjať. Zaklopte v prekrásnej Banskej Štiavnici na dvere “Dežovho domu”, radi vám ich otvoríme.

Občianske združenie Rodný dom Deža Hoffmana

Pod Červenou studňou 10, 969 01 Banská Štiavnica, 0902 477 085, info@dezohoffmann.sk