THE BEATLES

Dvorný fotograf najslávnejších chlapcov z Liverpoolu

01

S The Beatles sa v podstate stretol náhodou, keď v jeden deň počas redakčnej porady pritiahol v kope korešpondencie jeho zrak list v ružovej obálke, ku ktorému bola priložená i fotografia štyroch mladíkov s dlhými vlasmi. Čo sa obsahu listu týka, nejaká dievčina sa sťažovala, že v redakcii ešte nikdy nepísali o skupine Beatles, ktorá sa práve vrátila do Liverpoolu z Hamburgu a v Nemecku už mala vydanú aj platňu. Dežo usúdil, že je to zaujímavý príbeh, povedal o tom redaktorovi, no ten sa len zasmial, že nemožno brať vážne každý list čitateľa. Po 6 mesiacoch sa redaktora Watsona podarilo presvedčiť o ceste do Liverpoolu.

02

Fotenie dohodol s manažérom začínajúcej kapely Brianom Epsteinom na tri hodiny, no pán Epstein od Deža chcel, aby ich nafotil pri podpisovaní zmluvy. To sa Hoffmannovi nepozdávalo, nechcel obyčajné fotografie, chcel niečo nové. Povedal, že chce urobiť fotky, z ktorých bude na prvý pohľad zrejmé, že sú z Liverpoolu a že prišiel fotografovať štyroch mládencov, ktorí v ňom žijú. Týmito slovami spolu nastúpili na „jednu loď“, pretože nielen Hoffmann ale aj Beatles chceli niečo naozaj originálne.

03

Prvé fotografie urobili pri bežných činnostiach v dome Paula McCartneyho, konkrétne pri varení čaju. Potom Dežovi napadlo skákanie a chlapci sa zhodli, že ideálnym miestom bude Seftonský park. Nakoniec Dežo v Liverpoole strávil tri dni, i keď vedel, že riskuje prepustenie z práce.

V nasledujúcich rokoch Dežo nechýbal ani pri jednej významnej udalosti tejto kapely, ktorá sa celosvetovo preslávila a predala desiatky miliónov albumov.

Svetoznámy fotograf z Banskej Štiavnice, Dezider “Dežo” Hoffmann, nám zanechal inšpirujúci odkaz, ktorý si overil svojím vlastným životom. Aj z našej malej krajiny sa dá s vierou v to, čo nám bolo dané, dostať do veľkého sveta a zapísať sa do histórie. Naše občianske združenie OZ Rodný dom Deža Hoffmanna má za cieľ tento odkaz ďalej šíriť a rozvíjať. Zaklopte v prekrásnej Banskej Štiavnici na dvere “Dežovho domu”, radi vám ich otvoríme.

Občianske združenie Rodný dom Deža Hoffmana

Pod Červenou studňou 10, 969 01 Banská Štiavnica, 0902 477 085, info@dezohoffmann.sk