TVORBA

Pred jeho objektívom stáli

najslávnejšie hviezdy

Frank Sinatra, Marilyn Monroe, Laurence Olivier, Pink Floyd, Roger Daltrey, Cream, Mick Jagger, Roling Stones, Jerry Lee Lewis, Yardbirds, Who, Searchers, Elton John, Shirley Bassey, Easybeats, Kinks, Herman´s Hermits, Shadows, Cliff Richard, Spencer Davis, Charlie Chaplin, Marlon Brando, Sophia Loren, Tom Jones, Stevie Wonder...

THE BEATLES

anglická kapela, ktorá vznikla v roku 1960 v Liverpoole, John Lennon (gitara a spev), Paul McCartney (basgitara a spev), George Harrison (sólová gitara a spev), Ringo Starr (bicie a spev)

V roku 1963 ich nesmierna popularita spôsobila fenomén, ktorý dostal názov „Beatlemania“, The Beatles majú sedem cien Grammy, Oscara za filmovú hudbu a pätnásťkrát získali cenu Ivor Novello Awards. Týždenník Time dal túto skupinu do svojho zoznamu Stovky najdôležitejších ľudí storočia.
Po rozpade skupiny v roku 1970 mal každý z členov skupiny úspešnú sólovú hudobnú kariéru. John Lennon zomrel po atentáte v roku 1980, George Harrison skonal na rakovinu pľúc v roku 2001. McCartney a Starr, ktorí žijú dodnes, sú stále hudobne aktívni.

Johnny Cash, Swinging Blue Jeans, Dave Clark, Hollies, Jimi Hendrix Experience, Georgie Fame, Gary Brooker, Animals, Diana Ross, Bob Dylan, Engelbert Humperdinck, Mr Acker Bilck, Count Basie, Duke Ellington, Oscar Peterson, Louis Amstrong, Jane Birkin, Dusty Springfield, Kenny Ball, Raquel Welch…

CHARLIE CHAPLIN a MARLON BRANDO

Charles Spencer Chaplin Jr.
britský filmový herec, hudobný skladateľ, filmový režisér a producent, (* 16. apríl 1889, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 25. december 1977, Corsier-sur-Vevey, Švajčiarsko).
Svoje najvýznamnejšie obdobie prežil v ére nemého filmu. Celosvetovo sa preslávil hlavne úlohou tuláka Charlieho, ktorý je považovaný za najdôležitejšiu postavu histórie filmového priemyslu.

Marlon Brando
americký herec, (* 3. apríl 1924, Omaha, Nebraska – † 1. júl 2004, Los Angeles).
Je považovaný za jedného z najväčších filmových hercov 20. storočia. Jeho herecký štýl mal veľký vplyv na generáciu hercov, ako boli James Dean, Paul Newman, Robert De Niro, Al Pacino, či Johnny Depp. Za svoje herecké umenie získal v roku 1954 Oscara za film V prístave.

SOPHIA LOREN

talianska herečka, (*20. september, 1934), Rím, vlastným menom Sofia Villani Scicolone.

V roku 1962 získala Oscara za svoju úlohu vo filme režiséra Vittoria De Sica Vrchárka (1960) podľa románu Alberta Moraviu.
Jej najčastejším partnerom bol slávny taliansky herec Marcello Mastroianni, objavila sa i po boku Clarka Gabla, Paula Newmana, Petera O’Toola, Richarda Burtona alebo Gregoryho Pecka. Hrala s Marlonom Brandom i v poslednom filme Charlieho Chaplina Grófka z Hongkongu. Veľkú časť svojich najlepších výkonov podala vo filmoch pod režisérskou taktovkou Vittoria de Sica, slávneho talianskeho herca a režiséra.

THE ROLLING STONES

Anglická kapela
na čele so spevákom Mickom Jaggerom.

Vznikla v Londýne roku 1962. Kapela sa najviac preslávila začiatkom 60. rokov ako protipól The Beatles. Jadro tejto britskej skupiny predstavujú Mick Jagger (spev) a Keith Richards (gitara, spev), ktorí po rôznych zmenách v obsadení skupiny pôsobia v Rolling Stones dodnes.
V rebríčku 500 najlepších albumov všetkých čias, ktorý v roku 2003 vydal časopis Rolling Stone má skupina Rolling Stones 10 albumov, z toho jeden v prvej desiatke.

JANE BIRKIN

Jane Mallory Birkin, (* 14. december 1946, Londýn, Spojené kráľovstvo) je britská herečka, režisérka, skladateľka a speváčka žijúca vo Francúzsku.

Vďaka svojej útlej postave a dievčenskému výzoru najmä v 70. rokoch patrila medzi sexsymboly svojej doby. So Sergeom Gainsbourgom v roku 1969 natočila jeho svetoznámy duet Je t’aime… moi non plus (po tom, čo ho odmietla Brigitte Bardotová).

PINK FLOYD

anglická rocková skupina, ktorá sa sformovala v Londýne v roku 1965
Skupinu založili študenti polytechnickej univerzity v Londýne: Syd Barrett (gitara, spev), Nick Mason (bicie nástroje), Roger Waters (basová gitara, spev) a Richard Wright (klávesy, spev). V 1967 sa k skupine pridal spevák a gitarista, David Gilmour. Syd Barrett z dôvodu duševného ochorenia z kapely odišiel.

Bola príznačná vetvenými hudobnými kompozíciami, experimentovaním so zvukmi, filozoficky zameranými textami a prepracovanými koncertnými vystúpeniami. Patrí medzi komerčne najúspešnejšie a najvplyvnejšie skupiny v histórii populárnej hudby.

RAQUEL WELCH

rodená Jo Raquel Tejada; *5. septembra 1940, americká herečka a speváčka.

Vďaka jedinečnej filmovej osobnosti Welchovej sa stala ikonou 60. a 70. rokov, pretože stvárňovala silné ženské postavy a prelamovala formu archetypálneho sexuálneho symbolu. Z tohto dôvodu bol jej vzostup k sláve v polovici 60. rokov čiastočne pripísaný ukončeniu ráznej propagácie blondínovej bomby v Hollywoode. Za výkon v snímke Traja mušketieri získala v roku 1974 cenu Zlatý glóbus pre najlepšiu herečku v muzikáli alebo komédii.
V roku 1995 si Welcha časopis Empire vybral ako jednu zo „100 najsexi hviezd vo filmovej histórii“. Playboy zaradil Welcha na 3. miesto do zoznamu „100 najsexi hviezd dvadsiateho storočia“.

CHER

vlastným menom Cherilyn Sarkisian (* 20. máj 1946, El Centro, Kalifornia, USA), americká hudobníčka, televízna osobnosť, herečka, režisérka, hudobná producentka a filantropka arménskeho pôvodu.

Označovaná za „Bohyňu Popu“, vyhrala cenu Academy Award, Grammy Award, Emmy Award, tri Zlaté glóbusy a cenu Medzinárodného filmového festivalu Cannes, popri ostatných cenách za jej prácu vo filme, hudbe a televízii. Cher je jedinou osobnosťou, ktorá získala všetky z týchto cien.

STEVIE WONDER

vlastným menom Stevland Hardaway Morris (rod. Stevland Hardaway Judkins 13. máj 1950, Saginaw, Michigan, USA), americký hudobník, spevák-skladateľ, hudobný producent a multiinštrumentalista

Postupne sa stal jedným z najkreatívnejších a najobľúbenejších hudobníkov konca 20. storočia. Stevie Wonder krátko po narodení oslepol. Počas svojej kariéry spolupracoval s interpretmi ako Jimi Hendrix, Bruce Springsteen, Elton John, Paul McCartney, Rolling Stones, Bob Marley a mnohými ďalšími.

DAVID BOWIE

David Robert Jones (* 8. Január 1947, Brixton, Londýn, Spojené Kráľovstvo – † 10. Január 2016, New York, USA), známy pod umeleckým menom David Bowie, bol anglický spevák-skladateľ a herec.

Stal sa vedúcou osobnosťou hudobného priemyslu a je považovaný za jedného z najvplyvnejších hudobníkov 20. storočia. Dostal uznanie od kritikov a hudobníkov najmä za jeho inovatívnu prácu v 70. rokoch.

BOB MARLEY

Nesta Robert "Bob" Marley, OM (* 6. február 1945, Nine Mile, Jamajka – † 11. máj 1981, Miami, Florida, USA) bol jamajský spevák-skladateľ a hudobník známy svojimi reggae nahrávkami.

Marley sa stal najznámejším a najpredávanejším reggae hudobníkom, so 75 miliónmi predanými albumami po celom svete. Tak isto dopomohol k rozšíreniu jamajskej hudby a rastafariánstva do celého sveta.

DIANA ROSS

rodená Diane Ernestine Earle Ross; * 26. marec 1944, Detroit, Michigan, USA), americká speváčka a herečka.

Prvýkrát sa dostala do povedomia ako líderka úspešnej dievčenskej skupiny The Supremes. Počas 70. a 80. rokov 20. storočia sa stala jednou z najúspešnejších speváčok rockovej éry, pričom prenikla aj do filmu, televízie a na Broadway. Získala ocenenie Tony Award , 7 ocenení American Music Awards a zvláštne ocenenie Golden Globe za jej vedúcu úlohu v životopisnom filme o Billie Holliday, Lady Sings the Blues. Okrem toho bola nominovaná na dvanásť ocenení Grammy Awards a Academy Award.

ELTON JOHN

Sir Elton Hercules John, CH CBE (rod. Reginald Kenneth Dwight; * 25. marec 1947, Pinner, Middlesex, Anglicko)[1] je anglický spevák, skladateľ a klavirista..

Má viac ako 50 hitov v prvej 40, vrátane siedmych po sebe idúcich albumov na 1. mieste v USA a 58 singlov v prvej 40 rebríčka Billboard Hot 100.
V roku 1994 bol Elton John uvedený do Rock and Roll Hall of Fame, v roku 2013 do Songwriters Hall of Fame spolu s Berniem Taupinom. V roku 1996 bol menovaný za komandéra Radu britského impéria a v roku 1998 získal rytierstvo od Alžbety II. za "hudobné a charitatívne služby".

Svetoznámy fotograf z Banskej Štiavnice, Dezider “Dežo” Hoffmann, nám zanechal inšpirujúci odkaz, ktorý si overil svojím vlastným životom. Aj z našej malej krajiny sa dá s vierou v to, čo nám bolo dané, dostať do veľkého sveta a zapísať sa do histórie. Naše občianske združenie OZ Rodný dom Deža Hoffmanna má za cieľ tento odkaz ďalej šíriť a rozvíjať. Zaklopte v prekrásnej Banskej Štiavnici na dvere “Dežovho domu”, radi vám ich otvoríme.

Občianske združenie Rodný dom Deža Hoffmana

Pod Červenou studňou 10, 969 01 Banská Štiavnica, 0902 477 085, info@dezohoffmann.sk